Україна і Великобританія уклали угоду про співпрацю у сфері безпеки (доповнено)


Фото: EPA/UPG

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підписали 12 січня безпековий договір на десять років із можливістю продовження, передає «Європейська правда».

Сторони уклали «Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною і Сполученим королівством Великої Британії та Північної Ірландії». Докумень підписали після переговорів у Маріїнському палаці в Києві.

Фото: EPA/UPG

Цей договір — перший у сфері безпекових угод на виконання домовленостей, які були узгоджені під час саміту НАТО у Вільнюсі у 2023 році.

Відповідно до документа, безпекові зобов’язання Британії діятимуть до вступу України в НАТО, зазначив Зеленський. Однак у разі вступу нашої держави до Альянсу до закінчення терміну дія безпекових зобов’язань завершиться і буде включена в систему НАТО.

«Якби такі гарантії були досягнуті у 1991 році, зокрема з Британією, то війна б не почалася», – сказав Президент України.

Британський прем’єр додав, що це «перше з безпекових запевнень, які підписує Україна».

Фото: EPA/UPG

За словами Сунака, безпекова угода «формалізує ті безпекові домовленості, які у нас зараз є». також документ гарантує, що ця підтримка є довгостроковою, щоб «Росія розуміла, що ми лишаємося з Україною».

«У разі, якщо Росія знову нападає, ми надамо ту підтримку, яка потрібна Україні, швидку та надійну безпекову підтримку, сучасне озброєння (для захисту) на землі, на морі і в небі, економічну підтримку, а також запровадимо санкції, які матимуть ціну для Росії. Щодо цього є чітке і важливе зобов’язання», – сказав британський прем’єр.

Володимир Зеленський додав, що угода передбачає час на консультації з партнерами у разі повторення російської агресії.

Фото: EPA/UPG

«Це формалізоване зобов’язання наших партнерів. Якщо буде повторення агресії Російської Федерації, передбачений відповідний час, протягом якого ми консультуємося з нашими партнерами згідно з цією угодою», – сказав Зеленський.

Він додав, що Україна буде «розуміти обсяг допомоги, який нам буде потрібен у разі нового нападу РФ».

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак зазначив, що угода — всеосяжна, охоплює інформаційну безпеку, боротьбу з пропагандою, кібербезпеку, захист критичної інфраструктури, оборонне та військове співробітництво, морську безпеку, санкції проти ворога і досягнення справедливого миру, відповідальність Росії за злочини, відбудову України, гуманітарне співробітництво і макроекономічну стабільність.

«Україна може використовувати найкращий британський військовий досвід та оборонне виробництво для забезпечення перемоги на полі бою, у тому числі у таких важливих галузях, як ракети великої дальності, протиповітряна оборона, артилерійські боєприпаси», — додав Єрмак.

Текст угоди оприлюднили на сайті глави держави.

  • Україна і Великобританія розпочали консультації щодо угоди про гарантії безпеки торік у серпні.
  • У грудні представники та Великої Британії провели другий раунд консультацій щодо двосторонньої угоди про надання Україні безпекових гарантій, які передбачені Спільною декларацією про підтримку України.

    Фото: EPA/UPG

    Фото: EPA/UPG

Новости Харькова